How would you describe the availability and cost of groceries and household supplies relative to your home country?

Seasonal foods and veggies are totally affordable. Everything can be delivered to your door by app by a bike messenger. Some imported items are super expensive. - May 2020


Everything is available, but western brands are more expensive than the US. I do not trust many local branded household supplies. Shampoo for example is $15, for the same brand and size bottle you pay up to $6 in the US. Beijing has gotten more expensive since we arrived. - Nov 2019


Grocery prices are not cheap especially for U.S.-type products. If you can find your way to larger mainstream markets like Carrefour or Metro, prices are about the same as in the U.S. or less. - Oct 2017


Most western items are available, but items that are not in the Chinese diet (dairy and bread are the big ones) are sometimes exorbitant (think $10 for a stick of butter). Chinese brand groceries are dirt cheap. Fruits and veggies, if you use local varieties, cost almost nothing. - Dec 2015


You can get most groceries and household supplies here, but you will pay a premium. Clothing and dishwasher detergent is very expensive (smallest box of clothing detergent will run you about US$11). US Wines will run you US$15 on SALE! Everything is about 25-40% higher. Mayo - US$6 for smallest jar. - Apr 2015


Local products are cheap but imported one are expensive. - Aug 2014


Very readily available. You can pretty much get everything you could every want or need here. In the suburbs, we have easy access to Jenny Wang's - a grocery chain that specializes in Western imports. That said, you definitely will pay a price for familiar food stuffs. Cereal (my kids' favorite food) is typically $8 a box so we usually plan ahead and order it through Amazon. You can get staples for a much lower price at Chinese markets and grocery stores. - Jul 2014


If you shop at international grocery stores, expensive, since it's all imported. Cheaper if you go to local markets. - Jun 2013


Household supplies are readily available at reasonable prices. Local food items are relatively inexpensive, but come with uncertainties about quality (milk tainted with melamine or leather products; fruits, vegetables, and meats laced with chemicals). For those reasons, we buy mostly imported stuff, which is rather expensive -- especially for items not commonly eaten by the Chinese (bread, cheese, breakfast cereal, etc.). With cereal at around $12/box, we order it and other items online. Wine and other imported drinks are also pricey (about 150% of U.S. prices) --and beware of some sellers with “cut” or otherwise inauthentic products. - Aug 2011


There is an excellent selection of import grocery stores but they are pricey - Apr 2011


Everyone says "you can get anything here." This is true, except for Ivory soap. And what they don't say is "...and it'll cost you." At the market around the corner from me, milk is $12 per gallon, butter is $1.50 per stick, and at Wal-Mart cheese costs $7 for a small block of Land O Lakes cheddar. Extrapolate accordingly. Obviously your average Beijing resident who makes $600 a month isn't paying these prices, they just eat entirely different things, some of whichnewly arriving Americans would consider weird and alien. You'll either need to change your habits (and lower your standards - Chinese products are not the same quality you'll be used to) or pay through the nose. - Jan 2011


You can get just about everything here at Jenny Los and other shops, but oh, is it expensive! Chocolate chips: $5/bag. Cereal: $10/box. - Apr 2010


Chinese groceries are cheap, but they have had a lot of food scares such as melamine in milk and all flour products, growth hormones in milk, problems with pork production etc. Imported food is safer but more expensive. - Jan 2010


New book from Talesmag! Honest and courageous stories of life abroad with special needs.

Read More